گرامیداشت یاد و خاطره رانندگان کامیون در جنگ

آن‌ها که خبره و کار کشته میدان جنگ هستند به خوبی می‌دانند یکی از پایه‌های موفقیت در جنگ ترابری است، ترابری به مفهوم نقل و انتقال نیرو و تجهیزات به کار میرود. از آنجا که در هفته دفاع مقدس به سر می‌بریم بر خود واجب دیدیم با نگارش مطلبی هر چند ناچیز زحمات سلحشوران عرصه ترابری علی الخصوص رانندگان جان بر کف کامیون را گرامی بداریم.

جنگ که آغاز شد یکی از مهمترین پایه‌های قوای رزمی ایران را رانندگان کامیون تشکیل می‌دادند که متأسفانه جایگاه و نقش ارزنده آن‌ها نادیده گرفته شده است. رانندگان کامیون فعال در جنگ به دسته های مختلف تقسیم می شوند، نخست رانندگانی بودند که در استخدام ارگان های نظامی و دولتی بودند و دسته دوم رانندگان داوطلبی بودند که عمدتا با کامیون های شخصی به میدان نبرد آمده بودند.

رانندگان کامیون در جنگ عکس شماره 1 ( فرستنده عماد احمدیوسفی )
رانندگان کامیون در جنگ عکس شماره 1 ( فرستنده عماد احمدیوسفی )

راننده ای که با کامیون شخصی خود را به کارزار جنگ رسانده بود در‌ واقع همه سرمایه و زندگی خود را به آزادی و آزادگی ملت تقدیم کرده بود.

به طور عمده کامیون در دو بخش کارایی خود را نشان می داد، نخست فرایند آماده سازی میدان نبرد برای اجرای عملیات بود که عموما توسط جهاد سازندگی انجام می‌شد و دوم انتقال مهمات و دستگاه‌های جنگی از جمله تانک و توپ به صحنه رزم است که توسط کامیون های نظامی و شخصی انجام می شد.

رانندگان کامیون در جنگ عکس شماره 3 ( فرستنده رضا علی بخشی )
رانندگان کامیون در جنگ عکس شماره 3 ( فرستنده رضا علی بخشی )

از سخت ترین شرایط کاری رانندگان در طول جنگ بایستی به حرکت چراغ خاموش در طول شب اشاره کرد، رانندگان برای استتار و در امان ماندن از چشم نیروهای دشمن میبایستی جاده های خاکی و فاقد علایم رانندگی را بدون نور چراغ های کامیون طی کنند.

بقا و دوام ترابری جنگ ثمره خون رانندگان بسیاری است که بر آهن داغ کامیون هایشان جاری شد، ضمن گرامیداشت یاد رانندگان شهید و جانباز و سایر رانندگان فعال در عرصه جنگ امیدواریم سایر رسانه‌ ها از جمله صدا و سیما اهمیت بیشتری برای این بخش از جنگ نیز قائل شوند.

رانندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس
رانندگان ایرانی در دوران دفاع مقدس

مطالب مرتبط را اینجا و اینجا ببینید.

error: مجاز به کپی کردن نمی باشید