بررسی موتور کامنز ISF 3.8 بخش اول

موتور کامنز ISF 3.8 رفته رفته به پیشران مشترک همه کامیونت های چینی بازار ایران تبدیل شده است. کامیونت هایی همچون شیلر از بهمن دیزل، روور از آذهایتکس ، دایون از ثمین دیزل ، فوتون از سایپا دیزل و جک از آرین دیزل همگی با همین موتور در بازار عرضه می شوند. طبیعتا استفاده از موتور مشترک در بازار تحریم زده ایران مزایای متعددی از جمله دسترسی به قطعات و تعمیرات را در پی خواهد داشت.

موتور کامنز ISF 3.8 انواع کامیونت

چنانکه در بازار شاهد هستیم علاوه بر تعمیرگاه های مجاز بسیاری از تعمیرگاه های آزاد نیز توانایی تعمیر و سرویس این موتورها را بدست آورده اند. همچنین بسیاری از فروشگاه های لوازم یدکی در سطح کشور توانایی تامین قطعات این مدل موتور را فراهم کرده اند. اما در مقابل گزینه هایی همچون تنوع و تکثر دیگر در بازار کامیونت وجود ندارد که طبیعتا در شرایط فعلی کشور محلی از اعراب ندارند.

موتور کامنز ISF از جمله موتورهای اصلی کامنز است که در چین به صورت مشترک با برندهای چینی متعدد تولید می شود و از ویژگیهای اصلی آن می توان به سبک وزن بودن و هزینه پایین استفاده اشاره کرد. این موتور به طور کلی با ۳ قدرت ۱۴۳ اسب بخار ۱۵۶ اسب بخار و ۱۷۰ اسب بخار عرضه می شود که در ایران نوع دوم آن با ۱۵۶ اسب بخار استفاده بیشتری دارد. گشتاور تولید این موتور به ترتیب ۴۵۰ نیوتن متر ۵۰۰ و ۶۰۰ نیوتن متر می باشد.

موتور ISF از ۴ سیلندر خطی ، حجم ۳٫۸ لیتر، وزن خشک ۲۸۰ کیلوگرم و سیستم سوخت رسانی کامن ریل بهره میبرد.

مطالب پیشنهادی

گیربکس بادی کامیون

معرفی گیربکس Endurant XD محصول مشترک کامنز و ایتون

سال ۲۰۱۷ شرکت های کامنز Cummins و ایتون Eaton به منظور بهره وری بیشتر تصمیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: مجاز به کپی کردن نمی باشید