رایش سوم و کامیون

رژیم نازی یا رایش سوم بین سالهای ۱۹۳۳ تا ۱۹۴۵ بر جمهوری فدرال کنونی آلمان حکم راند. جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ آغاز شد و تا سال ۱۹۴۵ و سقوط حکومت هیتلر ادامه داشت. بسیاری از کارخانجات معتبر و به نام صنعت خودروسازی و علی الخصوص کامیون سازی در جمهوری فدرال آلمان مستقر هستند. مطمئناً بسیار جذاب خواهد بود که بدانیم این شرکتها در دوران حکومت نازی چه میکردند و چه وضعیتی داشتند. در این مطلب مروری خواهیم داشت بر فعالیت دو کامیون ساز به نام آلمانی یعنی مرسدس بنز و مان.

شرکتهای دایملر و بنز در سال ۱۹۲۶ در یکدیگر ادغام شدند، در دوران حکومت رایش سوم و سال ۱۹۳۷ این گروه به طور فزاینده ای تجهیزات نظلامی از جمله کامیون LG 3000 و موتورهای DB600 و DB601 را برای هواپیما تولید میکرد. برای افزایش ظرفیت تولید موتورهای هواپیما در سال ۱۹۳۶ کارخانه مونتاژ Genshagen در جنگل های جنوب برلین به صورت مخفیانه ساخته شد.

کامیون بنز LGF3000 آفرود در خلال جنگ جهانی دوم

مدیریت گروه دایملر بنز در طول سالهای جنگ به عهده Wilhelm Kissel بود، از مهمترین خطوط تولید تجاری شرکت خط تولید کامیون بود، در حالیکه تولید خوردوهای سواری محدود به مدلهای نظامی بود و این وقفه تا پایان سال ۱۹۴۲ ادامه داشت. همچنین در خلال جنگ و کمبود نیروی لازم کارخانه، ابتدا کمپانی به استخدام زنان روی آورد، اما باز هم به دلیل کمبود نیرو، زندانیان جنگ، بازداشت شدگان اردوگاه های کار اجباری و ربوده شدگان غیر نظامی به کار گماشته شدند. به طوریکه در سال ۱۹۴۴ تقریباً نیمی از کارگران دایملر بنز از این افراد بودند. بعد از جنگ دایملر بنز به ارتباط با رژیم نازی اعتراف کرد و همچنین تحت برنامه با عنوان ( یادآوری، مسئولیت و آینده ) با ابتکار بنیاد صنعت آلمان کمک‌های بشر دوستانه به کارگران اجباری سابق اعطا کرد.

از دیگر کامیون سازان به نام فعلی شرکت مان هست که در زمان جنگ جهانی دوم فعالیت گسترده ای در تولید موتورهای زیر دریایی و تانک های پانزر داشته است، همچنین تولید سیلندرهای پرتاب موشک و توپخانه، قطعات اسلحه ماوزر K98 از دیگر فعالیتهای مان بوده است. کارخانجات مان در نورنبرگ به دلیل اینکه ۴۰ درصد همه تانکهای پانزر ارتش آلمان آنجا ساخته میشدند غالبا در طول دوران جنگ مورد حملات بمب افکنهای متفقین قرار میگرفتند.

تانک پانزر ارتش آلمان ساخت کارخانه مان
error: مجاز به کپی کردن نمی باشید