دستگاه الکترونیک کنترل راننده ELD در آمریکا

از دیرباز تاکنون کنترل ساعات کار راننده و سرعت کامیون به منظور بهبود ایمنی و کاهش تصادفات موضوعی بوده است که سرتاسر گیتی به اشکال مختلف توسط نهادهای نظارتی حوزه حمل و نقل به اجرا گذاشته می شود. بررسی این موضوع در ینگه دنیا را در ادامه خواهیم داشت. در این مطلب قصد پرداختن به مشخصات دستگاه‌های کنترل راننده مورد استفاده در ایران را نداریم اما برای آشنایی بهتر مقدمه‌ای را در این مورد مرور خواهیم کرد. برای اطلاعات بیشتر تاخوگراف را ببینید.

در ایران سابق بر این از تاخوگراف های آنالوگ یا کاغذی بهره می بردند، در پی ظهور روشهایی برای دستکاری در آمار این دستگاه‌ها همچون استفاده از آهن ربا، پلیس راه استفاده از GPS را در دستور کار خود قرار داد. با این حال در کشورهای اروپایی تاخوگراف های آنالوگ نزدیک به یک دهه است جای خود را به تاخوگراف دیجیتال داده اند. تاخوگراف دیجیتال به ازای کاغذ ثبت سرعت، یک کارت هوشمند را مورد استفاده قرار میدهد و کلیه اطلاعات نحوه کار راننده را در آن ثبت میکند.

تاخوگراف دیجیتال
تاخوگراف دیجیتال

GPS های نصب شده در کامیون های ایرانی توانایی ذخیره اطلاعاتی همچون میزان ساعت رانندگی در طول یک شبانه‌روز و میزان سرعت کامیون را دارا هستند و این اطلاعات را میتوان از طریق پورت های USB ( اصطلاح عامیانه فلش ) به دستگاه‌های پلیس راه منتقل کرد. با این حال به تازگی پلیس راه سامانه سپهتن را مورد استفاده قرار می‌دهد که امکانات بسیار بیشتری را از جمله تخلیه اطلاعاتی بی سیم را در اختیار پلیس قرار میدهد.

در ایالات متحده آمریکا ( به عبارت صحیح‌تر کشورهای متحد آمریکا ) حداقل قوانین توسط دولت مرکزی یا فدرال تصویب می‌شود و سایر دولت های ایالتی میتوانند شرایط سختگیرانه تری را وضع کنند. به طور مثال قوانین وزن نهایی هر کامیون ممکن در یک ایالت با ایالت دیگر نسبت به حداقل تعیین شده توسط دولت فدرال سختگیرانه تر باشد.

سابق بر این و تا سال میلادی جاری رانندگان آمریکایی میبایستی کلیه فعالیت روزانه خود را در یک دفتر با نام Driver Log Book ثبت کنند. در پایان هر روز راننده با ثبت ساعتهای کاری خود شامل استراحت، رانندگی، عدم فعالیت و کارهای کامیون به جز رانندگی به مامور کنترل کننده اطلاعاتی را از نحوه کار خود بیان میکند. بر اساس ساعت‌هایی که راننده در برگه ثبت میکند سرعت میانگین او نیز قابل محاسبه است.

با توجه به اینکه این روش قابلیت فریب دهی بالایی دارد دولت فدرال رانندگان را ملزم کرده است که از دستگاه‌های ثبت الکترونیکی با نام ELD ( Electronic Logging Device ) برای مسیرهای بین ایالتی استفاده کنند. با وجود این دستگاه‌ها امکان فریب دادن نهادهای نظارتی به میزان قابل توجهی کاهش ییدا میکند. جالب است بدانید سالانه به طور میانگین 15 تا 20 درصد رانندگان آمریکایی به دلیل فریب دادن پلیس با جریمه های سنگین مواجه می شوند.

اساس کار دستگاه ELD اتصال به موتور و ثبت اطلاعات آن مانند مدت زمان روشن یا خاموش بودن، حرکت کامیون، مسافت طی شده و سایر موارد است.

ساعت کاری مجاز روزانه هر راننده در آمریکا حداکثر 11 ساعت است ( رانندگی کردن ) و کار پیوسته ( رانندگی و سایر موارد مربوط به کامیون ) تا 14 ساعت نیاز به استراحت و وقفه 10 ساعته دارد. با اینکه شرکت های حمل و نقل از نصب این دستگاه‌ها استقبال می‌کنند اما رانندگان خود مالک اعتراضات سراسری بدین منظور راه اندازی کرده اند. با این حال نصب دوربین در کابین شبیه آن چیزی که در سامانه سپهتن سراغ داریم در کامیون های آمریکایی وجود ندارد.

در پایان لازم است بدانیم مفهوم شرکت حمل و نقل و راننده کامیون با آنچه در ایران سراغ داریم بسیار متفاوت است.

در مورد این مطلب عکسهای بیشتر در آرشیو نشریه موجود نبود، عکس‌های موجود در سطح اینترنت هم مجوز لازم برای انتشارش را نداشتیم. به همین دلیل مطلب فاقد عکس است

به دلیل اهمیت موضوع، مشاهده این گونه مطالب برای عموم رایگان است، با این حال امیدواریم که قوانین کپی رایت نشریه رعایت شود و شاهد کپی شدن بی قید و شرط آن در سطح اینترنت نباشیم. اگر دارای کانال تلگرام و یا وبسایت هستید لینک مطلب را به اشتراک بگذارید تا همزمان با آگاهی عمومی، زمینه آشنایی سایرین با مجله نیز فراهم شود.

error: مجاز به کپی کردن نمی باشید