خانه » کامیون کاماز » 40 سالگی تولید کامیون در کارخانه کاماز

40 سالگی تولید کامیون در کارخانه کاماز

۴۰ سال پیش ( ۱۹۷۶ میلادی ) در چنین روزهایی نخستین کامیون از خط تولید کارخانه کاماز خارج شد، کامیونی که مستقیماً به مسکو برای نمایش در مجلس نمایندگان شوروی سابق ارسال شد. این کامیون ۵۳۲۰ نامگذاری شد و با شماره ۰۰۰۰۰۰۱ شماره گذاری شد، در حال حاضر این کامیون در مرکز تحقیقات کاماز نگهداری می شود.

این کامیون از یک موتور ۲۱۰ اسب بخاری دیزل بهره می برد و توانایی حمل ۸ تن بار را نیز داشت، آرایش محوری نخستین کامیون کاماز ۴*۶ یا به اصطلاح رانندگان ایرانی جفت انتخاب شده بود. نهایت سرعتی که این کامیون می‌توانست به آن دست پیدا کند بین ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بسته به نوع ضریب دنده سبک بود،‌ در هنگام بارگیری کامل از سرعت ۲۰ تا ۶۰ کیلومتر را کمتر از ۴۵ ثانیه پر می‌کرد و اگر یک تریلی به آن بسته می‌شد به ۱ دقیقه می رسید.

نخستین کامیون کاماز
نخستین کامیون کاماز

مسافتی که این کامیون می‌توانست با یک باک پر گازوئیل و با رعایت تکنیک های مصرف سوخت طی کند ۱۰۴۰ کیلومتر تخمین زده شده بود و در دمای ۵۰ تا منفی ۴۰ درجه کارایی خود را نشان داده بود.

کامیون کاماز 5320
کامیون کاماز ۵۳۲۰

تا پایان سال ۱۹۷۶ پنج هزار کامیون سنگین در ۴ مدل ساخته شد، و از اوایل ۱۹۷۷ صادرات کامیون های کاماز به سایر ممالک آغاز شد. در پنج سال بعد از آن ۸ مدل کامیون شامل کشنده ۵۴۱۰ کمپرسی ۵۵۱۱ و نخستین کامیون دو دیفرانسیل کاماز با نام ۴۳۱۰ نیز رونمایی شدند. در سال ۱۹۸۸ یک میلیون کامیون از خط تولید کارخانه کاماز گذشت.

مطالب مرتبط :

کامیون کاماز به ایران باز می گردد

کشنده کاماز M1842

مطالب پیشنهادی

مشخصات کشنده کاماز 54901

آمار فروش کامیون کاماز در سال 2017

کامیون سازی کاماز در سال ۲۰۱۷ توانست ۳۹ هزار و ۵۲۵ دستگاه انواع وسایل نقلیه …

error: Content is protected !!